Wyjazd do Sandomierza i Nowej Dęby

Anna Wrona

Styczeń 4, 2018

Dnia 15 grudnia odbyła się wspaniała wycieczka do Sandomierza i Nowej Dęby. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Smug i okolic jak i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Snopkowie.

Mieliśmy okazję zwiedzić zabytkowy Sandomierz – podziwialiśmy gotycki ratusz, renesansowe kamienice, Zamek Królewski, dom Długosza oraz Bazylikę Katedralną Narodzenia NMP z zachowanymi polichromiami z 1421 roku.

Odwiedziliśmy  zbrojownię rycerską, która jest siedzibą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej założoną w 1994 roku. Zbrojownia rycerska to miejsce, w którym można obejrzeć zbroje z różnych epok, sprzęt rycerski:hełmy, kolczugi, kusze, łuki czyli wszystko co służyło w różnych epokach do walki i obrony. Chłopcy poczuli się jak prawdziwi rycerze – mogli przymierzyć zbroje, wziąć do ręki miecz, kuszę, halabardę. Dziewczyny mogły się przebrać i na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki.

Kolejną atrakcją była fabryka bombek w Nowej Dębie. Poprzez opowieści o historii i rodzajach pięknych bombek powstałych w fabryce poczuliśmy klimat tego cudownie magicznego miejsca. Uczestniczyliśmy w pokazach powstawania bombek, począwszy od momentu rozgrzewania szkła, poprzez dmuchanie bombek, a na koniec ręczne malowanie i suszenie.Najciekawszym momentem były oczywiście warsztaty plastyczne, czyli własnoręczne malowanie bombek. Powstały w ten sposób piękne, niepowtarzalne  bombki – niezapomniane pamiątki z wycieczki.